Subwoofer

Bez kategorii

Pioneer Subwoofer dla CiebieMimo coraz lepszych fabrycznych sprzętów audio montowanych w samochodach klasy średniej i wyższej wielu z nas ma zastrzeżenia co do najniższych dźwięków w naszym aucie. Na szczęście nie trzeba obecnie szukać półśrodków ze względu na ogromny wybór wysokiej jakości subwooferów w cenach, które nasz motoryzacyjny budżet jest w stanie bez problemu udźwignąć.

Podczas dokonywania wyboru głośnika dla siebie trzeba jednak postępować zgodnie z podstawowymi zasadami. Podpowiadamy, jaki subwoofer warto wybrać? 

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybierając odpowiedni głośnik wraz z obudową należy zwrócić uwagę na oba te elementy i ich parametry. Do najważniejszych należą:

  • moc znamionowa RMS i moc muzyczna – moc muzyczna jest zwykle większa aniżeli RMS, ale to właśnie od RMS zależy siła grania danego głośnika – dla większych i gorzej wyciszonych samochodów trzeba uwzględnić straty
  • typ obudowy – sam głośnik nie pozwala wykorzystać nawet połowy swojego potencjału, najpopularniejsze w naszym kraju są skrzynia basowa i tuba, w tubie dźwięk rozchodzi się znacznie gorzej aniżeli w skrzyni
  • waga obudowy – dobrze odizolowana od otoczenia skrzynia silą rzeczy musi ważyć więcej, pozwala to na uzyskanie głębszych i czystszych dźwięków
  • średnica głośnika – niskie dźwięki to najdłuższe z fal, do ich wytworzenia potrzeba odpowiednio dużej membrany. Wszystkie produkty poniżej 20 cm średnicy nie będą w stanie odtworzyć nawet nieczystych dźwięków, praktyka pokazuje, że 30 cm to optymalna wartość.

Subwoofer aktywny czy pasywny?

Popularne portale aukcyjne i sklepy ze sprzętem audio od lat oferują obok tradycyjnych modeli pasywnych, również skrzynie i tuby aktywne. Polega to na zintegrowaniu wzmacniacza w obudowie głośnika i uproszczeniu procesu montażu.

Rozwiązanie to ma generalnie dwie poważne wady. Po pierwsze kompaktowa budowa wymusza stosowanie słabszych i gorszych jakościowo wzmacniaczy, po drugie natomiast ewentualne przepalenie wzmacniacza lub jego awaria oznaczają konieczność rozbierania całej obudowy głośnika.

Ponadto, kiedy po pewnym czasie dojdziemy do wniosku, że chcemy kolejnej modernizacji sprzętu audio, zmiana wzmacniacza nie będzie tak prosta jak w klasycznym układzie, gdzie oba te elementy są montowane osobno i połączone przewodami.

Zalety subwoofera samochodowego

Typowo samochodowe zestawy to dla użytkownika najlepsze wyjście. Można co prawda samodzielnie montować zestaw z zakupionej obudowy i głośnika, a nawet podjąć się skonstruowania takowego, ale gotowy i obliczony przez producenta pod względem wydajności i nierzadko dopasowany do konkretnego modelu auta zestaw głośnika i skrzyni to gwarancja wysokich wyników.

Najpopularniejsi producenci na rynku subwooferów samochodowych

Yamaha

Znana nie tylko ze swoich świetnych motocykli, ale przede wszystkim instrumentów muzycznych i sprzętu nagłaśniającego Yamaha to prawdziwa ekstraklasa. Wiele lat doświadczenia z nagłaśnianiem domów, scen i samochodów procentują nie tylko czystym brzmieniem i nowinkami technologicznymi dającymi znaczną poprawę dźwięku, ale także i wytrzymałością dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów chociażby w układzie zawieszenia membrany.

Stosunek ceny do jakości pozostaje bardzo korzystny i jeśli tylko budżet pozwala nam na zakup sprzętu tej marki, nie będziemy na pewno zawiedzeni.

JBL

Produkt kolejnej firmy, czyli subwoofer JBL to również element obecny na wszystkich imprezach branżowych i marka ceniona za swoje osiągnięcia. Szeroki wybór głośników zarówno z systemem bass reflex jak i bez niego pozwala dopasować głośnik w stu procentach do naszych oczekiwań względem głośnika. Ceny są nieco niższe niż w przypadku Yamahy, a przy odpowiednim dopasowaniu do samochodu można osiągnąć znacznie więcej niż zadowalający efekt.

Subwoofer w rozsądnej cenie – budżet 300 zł

Wiele osób chcących poprawić brzmienie muzyki w swoim aucie nie dysponuje kwotą pozwalającą na zakupy produktów z najwyższej półki. NIe oznacza to jednak konieczności przyzwyczajania się do braku niskich tonów. Kiedy posiadamy wzmacniacz, to możemy dokupić do niego nieco mniejsze i słabsze, ale za to pochodzące z renomowanych katalogów firm takich jak Blaupunkt skrzynie basowe. Przy tym budżecie można również rozważyć zakup subwoofera aktywnego.

Poważniejsza inwestycja – kwota do 1000 zł

Drugim często szukanym hasłem jest subwoofer do 1000 zł. W tym przypadku można już pokusić się o produkty ze firm takich jak JBL i to składających się z dwóch głośników w jednej skrzyni. Pozwoli to nie tylko osiągnąć zadowalający efekt akustyczny, ale i wizualny po otworzeniu bagażnika. Przykładem jest tutaj JBL STAGE 1220B.

Czy warto kupić subwoofer?

Na pytanie odpowiada ekspert Piotrek z Live Act. Którego gorąco polecamy 🙂

Podsumowanie

Jak widać sprzęt audio to naprawdę bardzo szeroka dziedzina rynku i dla każdego znajdzie się odpowiedni produkt. Najważniejsze jest jednak dopasowanie głośnika do samochodu i jego odpowiednie podłączenie. Osoby bez odpowiedniego doświadczenia powinny zdać się na fachowców, którzy wyciągną z posiadanego sprzętu znacznie więcej, niż może się wydawać.

Subwoofer, Skrzynie basowe – Ranking 2019

Wiele skomplikowanych opcji oraz szeroki dostęp do gamy producentów, wiele osób może doprowadzić o niemały ból głowy. Dlatego w współpracy z naszym partnerem przygotowaliśmy krótki ranking zawierający 5 najlepszych pod względem popularności subwooferów w cenie do 500 zł. Warto zapoznać się z poniższymi propozycjami.

Zapraszamy do komentowania i udostępniania w mediach społecznościowych naszych wpisów.

Zespół Earmania.pl

Maciek Szpak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *