Mini wieża - jaką wybrać?

Mini wieża

Rankingi

denon mini wiezaWybór mini wieży może przyprawić potencjalnego nabywcę o nie mały ból głowy. Podpowiadamy jaką mini wieżę warto kupić. Moc dostępnych rozmiarów, dodatków oraz rozbudowane i dostosowane do obecnych standardów funkcje stanowią ogrom możliwości dla amatora muzyki. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby dopasować takie urządzenie do naszych potrzeb? 

 

Jaką mini wieżę kupić?

Biorąc na tapetę odtwarzacz CD, który jest absolutną podstawą wyposażenia musimy zdawać sobie sprawę, że to urządzenie straciło na popularności w przeciągu ostatnich lat, jednak wciąż stanowi jedną z możliwości dla odsłuchania utworów. Niektóre modele mogą pomieścić nawet do 10 płyt na raz. Inne, dzięki wbudowanej pamięci wewnętrznej umożliwiają natomiast nagrywanie muzyki oraz programów radiowych na dysk twardy w celu późniejszego odtworzenia.

Opcja przesyłania strumieniowego eliminuje konieczność podłączenia przewodowego. Jeszcze ciekawsze i innowacyjne rozwiązanie stanowią inteligentne mini wieże, poprzez które można uzyskać dostęp do domowej sieci Wi-Fi. Mogą w ten sposób strumieniować muzykę, radio i podcasty ze źródeł internetowych, jak na przykład Spotify, TuneIn, czy Google Play.

Większość mini systemów hi-fi ma wbudowany tuner radiowy FM / AM lub tuner DAB. Tylko 1/5 wśród oferowanych na rynku systemów w tej klasie posiada dostęp do radia internetowego. Ogólnie mówiąc, systemy Hi-Fi, które są wyposażone w Wi-Fi i mają radio internetowe są droższe niż ich odpowiedniki w trybie offline.

Kontynuując temat dźwięku, nie każda mini wieża będzie miała gniazdo słuchawkowe, więc zwróć na ten fakt uwagę, jeśli jest dla Ciebie istotny. Jeśli jednak wieża mini Hi-Fi nie ma gniazda słuchawkowego, ale ma funkcję strumieniowania, możesz słuchać muzyki bezprzewodowo za pomocą pary słuchawek Bluetooth.

 

Podsumowując, mini wieża powinna mieć:

  • Duży pojemnik na płyty – duży pojemnik na przechowywanie płyt pozwoli nam zaoszczędzić czas na kolejne wymiany
  • Kartę SD / Pamięć zewnętrzną – dzięki dodatkowej pamięci będziemy mogli pomieścić na niej sporo ulubionych utworów bez konieczności ich kasowania
  • Bezprzewodowe podłączenie – wieża posiadając Wi-Fi lub Bluetooth pozwoli nam na sterowanie audio z poziomu całego domu. Bardzo przydatna opcja dla “wygodnych”
  • Dużą ilość wejść – spora ilość pozwoli nam podłączyć różne głośniki takie jak subwoofer
  • Radio – dla pasjonatów radia warto wybrać mini więżę z taką możliwością. Wbrew pozorom nie każdy producent pozwala na połączenie radiowe

 

Mini wieża Bluetooth – na jakie koszta należy się przygotować?

Mini wieża z połączeniem bluetooth

W temacie mini systemów odtwarzania istnieje dość duży rozrzut cenowy. Najsłabsze, podstawowe wersje dostępne są już w cenie 100-200 zł, natomiast za te z najwyższej półki trzeba zapłacić nawet 3-4 tysiące zł.

Dylemat zakupu będzie zależny, przede wszystkim, od stopnia zaawansowania technicznego upragnionego urządzenia.

Najlepsze wieże cechować się będą fantastyczną jakością dźwięku oraz multifunkcjonalnym wyposażeniem. Z racji udźwiękowienia można dwojako sklasyfikować mini wieże Hi-Fi: jako wersje z osobnymi oraz zintegrowanymi głośnikami. Obie opcje mają swoje zalety oferując indywidualne dostosowanie do potrzeb użytkownika.

Kupując system z oddzielnymi głośnikami upewnij się, czy są one wliczone w cenę wieży, ponieważ nie jest to oczywiste. Największą zaletą takiego “rozszczepionego” rozwiązania jest możliwość wymiany po ewentualnej awarii bez konieczności wymiany całego systemu.

Cenna z tej perspektywy będzie również możliwość dowolnego szachowania głośnikami, w zależności od aktualnych potrzeb. Ponadto, jeśli w pokoju posiadasz dużo miejsca, warto rozplanować położenie głośników w oddzielnych kątach pomieszczenia, aby uzyskać namiastkę jakości Dolby Surround.

Mini wieże typu all-in-one również mają swoje zalety. Brak dodatkowego okablowania oraz nierzadko płaski rozmiar, pozawala na montaż do ściany, co dodaje prestiżu z uwagi na wyszukany i nowoczesny design.

 

Mini wieża z możliwością odtwarzania DVD

Odtwarzanie płyt CD to nie jedyna możliwość w asortymencie mikro i mini wież dźwiękowych. Możliwość odtwarzania filmów przy podłączeniu do telewizora to ciekawa opcja dla fanów rozwiązań kompleksowych.
Co ciekawe, mini systemy Hi-Fi mogą produkować lepsze brzmienie telewizora w porównaniu z systemami kina domowego o podobnej tematyce.

Jeśli więc zamierzasz wyposażyć się w urządzenie o takiej specyfikacji warto podłączyć je do telewizora za pomocą standardowego kabla AUX lub cyfrowego wyjścia audio w telewizorze. Większość urządzeń Hi-Fi nie będzie posiadać cyfrowego wejścia optycznego ani koncentrycznego do odbioru sygnału cyfrowego odtwarzacza Blu-Ray, ale można zaopatrzyć się w konwerter cyfrowo-analogowy (ok. 100 zł).

Jeśli podłączasz wieżę mini Hi-Fi w celu odtwarzania dźwięku z telewizora, upewnij się, że głośniki w pomieszczeniu są ustawione prawidłowo. Uzyskasz wtedy pełen efekt systemu dźwięku przestrzennego. Wzrost jakości dźwięki w połączeniu z wieżą może stanowić alternatywę dla kupna droższego telewizora.

Cena zakupu waha się w zależności od dodatkowego wyposażenia oraz marki i oscyluje w granicach 300 zł do nawet 3-4 tysięcy.

 

Co i za ile?

najlepsza miniwieża do 500 zł

Mini wieża do 500 zł

W średniej cenie, do 500 zł, rynek mikro i mini wież Hi-Fi proponuje modele, które powinny przypaść do gustu słuchaczom o mniejszej zasobności portfela. Najlepsza w tej kategorii cenowej wydaje się być pozycja dostarczona przez firmę Philips o oznaczniu MCD5110/12.

Mini wieża powyżej 1000 zł

W temacie ceny do 1000 zł najtrafniejszym wyborem będzie Pioneer X-HM32V-S. Natomiast, jeśli planujesz przeznaczyć na urządzenie ok. 2000 zł, twoim najkorzystniejszym wyborem będzie Sony MHC-V7D.

 

Znani i lubiani producenci sprzętu audio

sony wieża przykładowa

Wybierając sprzęt audio/wideo nie sposób zwrócić uwagę na znane i wiodące marki w temacie systemów hi-fi, zarówno tych mały, jak i większych. Wbrew pozorom, podczas poszukiwań odpowiedniego sprzętu skrojonego dla Twoich potrzeb, natkniesz się na urządzenia potentatów z branży elektronicznej, które wcale nie będą musiały poważnie naruszyć Twojego budżetu.

W rankingach przedstawiających cennik systemów mikro i mini Hi-Fi koniecznie zwróć więc uwagę na firmy: Sony, Samsung oraz Philips.

 

Blaupunkt MS30BT jako tańsza alternatywa

blaupunkt ms30bt opinie

Miniwieża marki Blaupunkt to dobra jednostka wyposażona w technologię Bluetooth oraz port USB w cenie nie przekraczającej 500 zł. Jej niewielkie wymiary (245 x 90 x 248 mm, wymiary głośników 125 x 250 x 185 mm) i wysoka funkcjonalność zapewni dobre, budżetowe rozwiązanie. Zintegrowany odtwarzacz CD, port USB z możliwością odczytu plików mp3 to podstawowe parametry dla niewymagającego cudów użytkownika.

 

Dokonaj wyboru

Obsługa przesyłania strumieniowego Bluetooth, czy USB?

Oddzielne głośniki, czy zintegrowane?

Te i inne dylematy skutecznie zostaną rozwiane, kiedy poznasz najważniejsze funkcje, jakie kryją się za sprzętem tego typu oraz ocenisz wobec niego własne wymagania.

Port USB stał się standardem urządzeń typu Hi-Fi, dlatego łatwość połączenia przenośnej pamięci USB raczej na stałe wpisała się w charakterystykę mini wieży. Ponadto, podłączenie i odtworzenie, a także ładowanie osobistego smartfona nie będzie stanowić już problemu przy użyciu kabla.

 

Ranking

Potrzebujesz pomocy z odpowiednim wyborem? Dla Państwa wygody przygotowaliśmy ranking najlepszych mini wież dostępnych na rynku od różnych producentów. Jeśli jeszcze nie wiesz na co zwrócić uwagę przeczytaj artykuł od początku. Pozdrawiamy

1 thought on “Mini wieża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *